Wszyscy wiemy, że okres dojrzewania to trudny czas w wychowaniu. Nasze małe dzieci nie są już takie małe i zmierzają ku dorosłości. Czeka ich droga pełna przeszkód, a my, rodzice, musimy być ich przewodnikami. Dlatego tak ważna jest świadomość, że są postawy, których należy unikać w rozmowie z nastolatkiem.
Oto kilka postaw, których należy unikać w kontaktach z nastolatkiem. W ten sposób ten etap nie będzie tak skomplikowany dla Ciebie i Twojego dziecka.
1. Zachowaj pozytywne myślenie
To prawda, że rodzice jakoś zawsze spodziewają się najgorszego na tym etapie życia swoich dzieci. Ale takim podejściem pokazujesz tylko, że nie ufasz swojemu dziecku i co gorsza, że nie spodziewasz się niczego dobrego po jego decyzjach. Okaż więcej zaufania swojemu nastolatkowi, a będziesz zaskoczony, jak bardzo potrafi być ogarnięty. Lepiej jest zachować bardziej pozytywne nastawienie. Nie wiesz, jak zbudować dobre relacje z nastolatkiem? Koniecznie sprawdź ten artykuł: https://rodzina24.pl/wychowywanie-i-budowanie-relacji-z-nastolatkiem-to-warto-wiedziec
2. Zmuszanie do spełniania własnych marzeń
Wielu rodziców czuje wewnątrz porażkę, ponieważ nie spełnili marzeń, do których zawsze dążyli w dzieciństwie. Powodów może być wiele, ale nigdy, pod żadnym pozorem nie zmuszaj swoich dzieci do pójścia w twoje ślady, zwłaszcza jeśli tego nie chcą.
Twoje dzieci mają swoje własne osobowości, gusta, które musisz uszanować. Musisz ich wspierać w realizacji ICH marzeń, a nie swoich. Szanuj ich decyzje i pamiętaj, że Twoje dziecko jest inną osobą niż Ty. Nie muszą myśleć jak ty, ani czuć jak ty.
3. Chęć kontrolowania wszystkiego
Niestety osoby, które chcą mieć kontrolę nad wszystkim w swoim życiu mogą się bardzo rozczarować. W rzeczywistości jest to przyczyna lęku i depresji u wielu osób. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że kontrola nie leży po naszej stronie… Jest poza naszym zasięgiem w wielu aspektach.
Jeśli jesteś rodzicem, tym bardziej powinieneś wziąć to pod uwagę. Kiedy wasze dzieci dorosną i osiągną pewien wiek, nie będziecie w stanie ich kontrolować… musicie zbudować wystarczająco dużo zaufania, aby ufanie im było tym, co daje wam spokój, nawet jeśli nie macie kontroli nad ich decyzjami.
4. Wykazywanie postawy inwazyjnej
Nastolatkowie uwielbiają prywatność. Chcą pokazać, że są całkowicie niezależni od ciebie. Dlatego tak ważne jest, abyś nie był wobec nich inwazyjny, bo inaczej zaczną się oddalać z ciebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. To normalne, że się martwisz, bo nastolatkowie mogą być narażeni na niebezpieczne sytuacje… ale nie należy przesadzać.