BIBLIOTEKA
ROK SZKOLNY 2019/2020
*** **** ***
9. czerwca - Dzień Przyjaciela
23. maja - 178. rocznica urodzin Marii Konopnickiej
19 maja: rocznica śmierci Bolesława Prusa i Marii Dąbrowskiej
8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
23. kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
OGLĄDAJ - MOŻESZ RÓWNIEŻ CODZIENNIE!
Wielkanoc w polskiej tradycji - propozycje biblioteki szkolnej
CZYTAJ/SŁUCHAJ - 20 MINUT CODZIENNIE!
Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone-a.
Jak skorzystać z promocji?
-
Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
-
Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
-
Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
-
Aktywuj usługę Empik Premium.
-
Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Życzę przyjemnej i pożytecznej lektury.
Nasze spotkanie z doktorem Dolittle
W pierwszym semestrze tego roku szkolnego klasa II uczęszczała na zajęcia czytelnicze.
W każdy piątek dzieci zasiadały na dywanach w bibliotece i słuchały o przygodach pewnego doktora. Nie był to zwyczajny lekarz, lecz pan rozumiejący mowę zwierząt. Dlatego rozmawiał
z papugą, koniem (któremu zapisał zielone okulary, gdy zaczął tracić wzrok) i innymi będącymi
w potrzebie. Dzieci szczególnie zainteresowały się wyprawą do Krainy Małp i przygodami , które tam spotkały bohaterów.
A ponieważ każda podróż kiedyś się kończy, nasza również dobiegła końca: doktor powrócił do Puddelby nad rzeką Marsh, a uczniowie przystąpili do konkursu sprawdzającego zrozumienie tekstu czytanego. I poradzili sobie fantastycznie! Zadania konkursowe rozwiązali na piątkę: wymieniali poznane zwierzęta, potrafili podzielić je na ptaki i ssaki oraz przypisać im cechy charakterystyczne, mieli wiedzę o Czarnym Lądzie oraz radzili sobie z udzielaniem pisemnych odpowiedzi na pytania konkursowe.
Uczniowie chętnie pracowali w zespołach, ucząc się współpracy. Ponieważ wszystkie grupy dobrze rozwiązały swoje zagadki, wszyscy otrzymali zakładki do książek. Może to będą dalsze przygody doktora Dolittle i jego zwierząt? Zobaczymy. Przed nami kolejna lektura. Zdjęcia ze spotkań młodych czytelników w galerii szkoły.
25 lutego 2020 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Jastkowie, miała miejsce uroczysta Gala Czytelnik Roku 2019.
Było to rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez
Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastkowie, honorowy patronat objęła
Wójt Gminy Jastków Teresa Kot. W trakcie uroczystości przyznano tytuł Czytelnika Roku, a także wręczono wyróżnienia dla najlepszych czytelników. Filia biblioteczna w Tomaszowicach wytypowała 5 najlepszych czytelników w kategorii dzieci i młodzież. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Tomaszowicach:
Gabrysia i Zuzia Jankowskie
Dominika Łbik
Julia Prącik
Maciej Ostrowski
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 9 grudnia 2020 r. było dla nich ogromnym przeżyciem.
A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.
Na pamiątkę spotkania wszyscy uczniowie otrzymali identyfikatory czytelnika, zakładki do książek oraz gazetkę "Wieści biblioteczne" - numer specjalny dla najmłodszych czytelników i ich rodziców.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria.
V JASTKOWSKIE CZYTANIE
24 października w naszej szkole spotkali się uczniowie klas ósmych ze wszystkich szkół gminy Jastków, aby uczestniczyć kolejny raz w wydarzeniu jakim jest Jastkowskie Czytanie. Jest to już stały element w kalendarzu gminno - szkolnych uroczystości, a związany jest bezpośrednio z akcją Narodowe Czytanie.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wspólnym mianownikiem wszystkich tekstów była polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w akcję Narodowe Czytanie: klasy IV - VIII czytały wybrane nowele i tworzyły prace plastyczne w oparciu o przeczytany tekst. Prace te były oceniane przez jury i wyeksponowane na wystawie. Dla laureatek, współorganizator uroczystości - Gminna Biblioteka Publiczna - przygotował dyplomy i okolicznościowe upominki.
Spośród zaproponowanych przez Prezydencką Parę "ośmiu nowel na ósme czytanie" na Jastkowskie Czytanie wybrano "Katarynkę" Bolesława Prusa, którą przeczytali: Andrzej Dec - zastępca Wójta Gminy Jastków, Helena Skomorowska - dyrektor SP w Tomaszowicach, Krystyna Wawręta - dyrektor SP w Ożarowie, Anna Wójcik - bibliotekarz GBP z filii w Tomaszowicach, Katarzyna Paprota - przedstawicielka rodziców, nauczyciele ze szkoły w Tomaszowicach: Marcin Hetman, który wcielił się również w postać Bolesława Prusa, Halina Tywoniuk, Jerzy Sadawa, Bogdan Opoń, a także uczennica klasy VIII SP w Tomaszowicach - Weronika Janczak.
Zgromadzona na sali publiczność z entuzjazmem przyjęła teatralną adaptację fragmentów " Katarynki', którą przygotowała grupa uczniów z naszej szkoły wspierana przez swoich najbliższych: babcie, ciocie i znajomych, pod czujnym okiem zaprzyjaźnionej aktorki Jolanty Deszcz-Pudzianowskiej. Scenografia, kostiumy, muzyka i przede wszystkim gra aktorów - bardzo się podobały i zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami!
Zapraszamy od obejrzenia fotorelacji z uroczystości w zakładce Galeria.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a dzień 29 IX odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Jest także świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu
Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji i w dniu 30 września 2019 r. zorganizowała głośne czytanie. Uczniom klas 0 - III czytali starsi koledzy z klas IV VIII; - uczniom klas IV - VIII czytali nauczyciele. Było to znakomitą okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
Chcesz zobaczyć więcej? Odwiedź naszą Galerię!